OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej – 5 kwietnia 2020 r.

Dzisiaj Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej, którą rozpoczynamy Wielki Tydzień. „Bóg każdego rana pobudza me ucho, bym słuchał jak uczniowie”. Warto z takim nastawieniem, do którego zachęca Izajasz, podejść do lektury tekstów Niedzieli Palmowej. Słuchać, widzieć obrazy, które pojawiają się w wyobraźni. W ten sposób podążać za Jezusem, by móc przeżyć Jego Ewangelię taką, jaką dzisiaj objawia. Po prostu być z Panem w Jego drodze. O. Tomasz Zamorski OP, „Oremus” Wielki Post i Triduum Paschalne 2008, s. 168

W związku z epidemią i ograniczeniem możliwości zgromadzeń religijnych zgodnie z ustawą rządową w kościele podczas Mszy św. i nabożeństw może przebywać tylko 5 osób /nie licząc posługujących/. Za naruszenie tego przepisu grozi kara 5 tys. zł. Pierwszeństwo uczestnictwa mają Ci Parafianie, których jest intencja danej Mszy świętej.

Być może w czasie Świąt Wielkanocnych nasz rząd powróci do łagodniejszego ograniczenia ilości osób w kościele, czyli do możliwości uczestniczenia we Mszach św. i nabożeństwach do 50 osób w kościele.

Dzisiaj nabożeństwo Gorzkich Żali po Mszy św. o godzinie 10:30.

W Wielki Poniedziałek Msze święte o godzinie 18:00 i 19:00.

W Wielki Wtorek o godz. 8:00.

W Wielką Środę Msza św. poprzedzona Nowenną do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 18:00.

W Wielki Czwartek Msza św. Wieczerzy Pańskiej o godzinie 18:00.

W Wielki Piątek Liturgia na cześć Męki Pańskiej o godz. 18:00. W Wielki Piątek obowiązuje ścisły post /post ilościowy i wstrzymanie się od spożywania pokarmów mięsnych/.

W tym roku ze względu na epidemię koronawirusa nie będzie święcenia pokarmów na nasze wielkanocne stoły w Wielką Sobotę w kościele. W tym roku tzw. „święconka” ma mieć charakter liturgii domowej w czasie wielkanocnego śniadania. Prosimy użyć tekstu podanego na naszej stronie internetowej /www.parafiagarczyn.pl/ i na naszym Facebooku /Facebook Matka Boża Garczyńska/. W Wielką Sobotę Wigilia Paschalna w Wielką Noc o godz. 21:00.

W pierwsze i drugie święto Wielkanocy Msze św. w naszym kościele o godz. 8:00, 10:30 i 12:00.

Można korzystać z sakramentu pokuty i pojednania przed Mszami św. Spowiedź Wielkopostna z udziałem kapłanów z dekanatu została odwołana. Na spowiedź prosimy umawiać się telefonicznie.

Ofiary w kościele zbieramy we wszystkie dni do puszki, która jest postawiona pod chórem. Są one przeznaczone na utrzymanie parafii oraz na kwiaty do Grobu Pańskiego.

Caritas Diecezji Pelplińskiej organizuje zbiórkę na zakup niezbędnych środków ochrony bezpośredniej dla szpitali i innych placówek niosących pomoc chorym w czasie trwającej epidemii. Okażmy serce tym, którzy dbają o nasze zdrowie. Pomóżmy zadbać o ich bezpieczeństwo. Ofiary można wpłacać na rachunek bankowy Caritas Diecezji Pelplińskiej 48 8342 0009 2000 1876 2000 0003 z dopiskiem „pomoc dla szpitali”. Informacje na stronie Caritas Diecezji: pelplin.caritas.pl oraz pod numerem telefonu 585361531.

W związku z obowiązującym ograniczeniem uczestnictwa wiernych podczas Mszy Świętych, zarząd Wydawnictwa Bernardinum informuje, że kolejny numer dwutygodnika diecezjalnego „Pielgrzym” (7/2020) nie zostanie dostarczony do parafii. Od 2 kwietnia br. jest dostępna bezpłatna wersja tego wydania w formie pdf na pielgrzym.pelplin.pl.

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO POKARMÓW WIELKANOCNYCH PRZED POSIŁKIEM W NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

Przed rozpoczęciem można zapalić świecę, symbol Chrystusa zmartwychwstałego. Następnie ojciec rodziny lub prowadzący modlitwę rozpoczyna słowami:

W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

Wszyscy odpowiadają: Amen.

Prowadzący modlitwę mówi:

Gromadzimy się dzisiaj w naszej rodzinie, aby świętować pamiątkę Zmartwychwstania naszego Pana, Jezusa Chrystusa. On jako Zwycięzca powstał z grobu, aby również nam ofiarować pokój i nadzieję.

Następnie ktoś z domowników odczytuje tekst Pisma Świętego.

Z Ewangelii według świętego Marka.

Po upływie szabatu Maria Magdalena, Maria, matka Jakuba, i Salome nakupiły wonności, żeby pójść namaścić Jezusa. Wczesnym rankiem, w pierwszy dzień tygodnia przyszły do grobu, gdy słońce wzeszło. Gdy spojrzały, zauważyły, że kamień był odsunięty. Weszły więc do grobu i ujrzały młodzieńca, siedzącego po prawej stronie, ubranego w białą szatę; i bardzo się przestraszyły. Lecz on rzekł do nich: «Nie bójcie się. Szukacie Jezusa z Nazaretu, ukrzyżowanego; powstał, nie ma Go tu. Oto miejsce, gdzie Go złożyli. Lecz idźcie, powiedzcie Jego uczniom i Piotrowi: „Idzie przed wami do Galilei, tam Go ujrzycie, jak wam powiedział”».

Po odczytaniu tekstu prowadzący modlitwę mówi:

Chrystus zmartwychwstał i żyje między nami. Dał nam moc, abyśmy się stali dziećmi Bożymi, dlatego ośmielamy się mówić:

Wszyscy: Ojcze nasz…

Prowadzący modlitwę mówi:

Ogarnijmy także modlitwą i sercem wszystkich naszych krewnych i przyjaciół. Módlmy się szczególnie o ustanie epidemii, za chorych i służby medyczne, za samotnych, opuszczonych i przygnębionych, aby Zmartwychwstały Pan otworzył ich serca na nadzieję. Ogarnijmy modlitwą cały świat i prośmy zwracając się do Maryi:

Wszyscy: Zdrowaś Maryjo…

Prowadzący modlitwę: Pomódlmy się także za zmarłych. Wieczny odpoczynek, racz im dać, Panie…

MODLITWA BŁOGOSŁAWIEŃSTWA

Prowadzący modlitwę mówi:

Módlmy się.

Wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba i zasiadłeś z nimi do stołu. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością będziemy spożywać te dary: chleb przypominający „chleb żywy, który zstąpił z nieba” i dający życie światu; mięso, wędliny i wszelkie pokarmy, które będziemy jedli na pamiątkę baranka paschalnego i potraw, jakie Ty spożyłeś z Apostołami podczas Ostatniej Wieczerzy; jajka, znak nowego życia i naszego odrodzenia w chrzcie świętym. Pozwól nam z wiarą przeżywać Twoją obecność między nami i dojść do wiecznej uczty w domu Ojca. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.

Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu…

Można także zaśpiewać odpowiednią pieśń, np. Zwycięzca śmierci…

Możesz również polubić…